Multimediální systémy ve vozech Volkswagen

Multimediální systémy ve vozech Volkswagen photo

Technika je již každodenní nedílnou součástí našeho života. Od probuzení až po zasloužený spánek. Tradiční pomocníci a přístroje upadají pomalu do zapomnění, mnohde již slouží jen jako dekorace či vzpomínky na staré časy. Jen si pomyslete, kdo dnes ještě používá klasický budík, jehož řinčení v prostředním patře panelového domu bylo schopné probudit téměř všechny partie ve všech podlažích?

I automobily už dnes nejsou jen „automobily“. Nabízejí od základní možnosti spojení přes Bluetooth až po připojení k internetu. Pojďme se tedy nyní podrobně podívat na systémy, které dnes najdeme ve vozech Volkswagen.

 

RÁDIA

Rádio „composition“

Toto rádio nabízí připojení přes AUX-IN (3,5mm zdířka stereo-jack, analogové spojení pomocí kabelu, slouží pro přenos zvuku z externího zařízení do reproduktorů ve vozidle – přesun mezi skladbami, výběr písniček, výběr složek atd., to vše je nutné provádět přímo na připojeném externím zařízení – je tedy ideální třeba pro přenos zvuku z dětských přenosných DVD přehrávačů do reproduktorů vozu), dále slot pro SD kartu a CD mechaniku schopnou přečíst i  MP3 soubory na CD. Má monochromatický displej s úhlopříčkou 3,1“.
K dispozici pro modely: up!

Rádio „composition phone“

Oproti rádiu „composition“ nabízí i technologii Bluetooth pro telefonování, má barevný displej s úhlopříčkou 5“. Ve spojení s chytrým mobilním telefonem Vám umožní vytvořit skvělé multimediální centrum, které dokáže přehrávat hudební soubory z telefonu, můžete pomocí něj ovládat mobilní aplikaci Volkswagen „maps+more“.
K dispozici pro modely: up!

Rádio „Composition Colour“


Nabízí ovládání prostřednictvím barevného dotykového displeje s úhlopříčkou 5“. K jeho výbavě patří slot na SD kartu, CD přehrávač, a již zmíněné multimediální rozhraní AUX-IN.
k dispozici pro modely: Polo, Golf, Golf Variant, Golf Sportsvan, Touran a Tiguan

Rádio Composition Media


Zahrnuje všechny možnosti připojení jako u rádia "Composition Colour", navíc je vybavené protokolem bluetooth, jehož prostřednictvím je možné k rádiu připojit mobilní telefon. Rádio "Composition Media" lze velmi snadno ovládat pomocí barevného dotykového displeje s úhlopříčkou 6,5“.
k dispozici pro modely: Polo, Golf, Golf Variant, Golf Sportsvan, Beetle, Touran, Tiguan, Passat, Passat Variant a Sharan.

NAVIGACE

Aplikace Volkswagen „maps+more“


Tato aplikace Vám prostřednictvím chytrých telefonů nabídne i navigaci. Je volně ke stažení pro Android a IOS. Pro její plnou funkčnost pak už potřebujete jen maličkost – vůz high up!. Po spárování vozu a Vašeho smartphonu prostřednictvím technologie Bluetooth si můžete stáhnout požadované mapové podklady a vyrazit na cesty. Jedná se o navigaci TomTom, která Vás dovede vždy bezpečně do cíle, vyhnete se i dopravním zácpám. Při cestách v zahraničí se díky offline navigaci vyhnete poplatkům za roaming. A nejen to – aplikace Vám nabídne jízdní data (spotřebu, dobu jízdy, průměrnou rychlost atd.), přístup k Vašim telefonním kontaktům, k hudebním souborům a také funkci „Think Blue. Trainer“, díky které můžete jezdit opravdu úsporně.
k dispozici pro modely:  high up!

Navigace „Discover Media“


Navigační systém "Discover Media" je rovněž vybaven barevným dotykovým displejem s úhlopříčkou 6,5“. K jeho další výbavě patří šest reproduktorů, příjem signálu v pásmech FM, CD přehrávač, podpora hudebních formátů MP3, AAC a WMA, jeden slot na SD karty, rozhraní AUX-IN a USB a možnost připojení mobilního telefonu prostřednictvím protokolu bluetooth. Mapové podklady celé Evropy jsou uloženy na SD kartě, aktuální mapové podklady jsou k dispozici ke stažení zdarma. A zde již můžeme využívat připojení k internetu – a sice pomocí funkce Car-Net. Připojit se k internetu můžete pomocí svého smartphonu – vytvořením mobilního hotspotu, případně pomocí originálního příslušenství Car-Stick, do kterého je možné vložit kartu SIM.
k dispozici pro modely: Polo, Golf, Golf Variant, Golf Sportsvan, Beetle, Touran, Tiguan, Passat, Passat Variant  a Sharan.

Navigace „Discover Pro“


Systém "Discover Pro" představuje  infotainment pro ty nejvyšší nároky. K jeho výbavě patří velký displej s úhlopříčkou 8“, který umožňuje přehledné zobrazení map ve 3D. Ty jsou uloženy na interním SSD disku o kapacitě 64GB. Protože je Evropa opravdu hodně velká, mapové podklady si z této kapacity docela dost ukousnou – nicméně i tak Vám pořád zbývá k dispozici přes 11GB prostoru k uložení Vašich vlastních mediálních souborů. Tento multimediální systém se dá ovládat i pomocí hlasových příkazů, takže můžete zcela bezpečně naplánovat cíl cesty i během jízdy. A nemějte strach, systém Vám případně sám napoví, jaké hlasové pokyny zná. Zvýšený komfort si můžete užívat i při telefonování, neboť díky technologii Bluetooth budete mít obě ruce volné. Připojení k internetu pomocí funkce Car-Net je zde možné prostřednictvím WLAN hotspotu, vytvořeném Vaším smartphonem. Zde se jistě vyplatí připlatit si telefonní rozhraní Premium/Business – díky tomu získáte samostatný slot na kartu SIM, tím pádem druhou možnost připojení k internetu. Další výhodou tohoto telefonního rozhraní je možnost mít přes Bluetooth připojené současně dva telefony.
K dispozici pro modely: Golf, Golf Variant, Golf Sportsvan, Touran, Tiguan, Passat a Passat Variant.

Jistě si v duchu říkáte, co to vlastně je, onen Car-Net. Nuže, pojďme se na to trochu více podívat….

Car-Net
Služba Car-Net „Guide & Inform“ umožňuje přístup k informacím v reálném čase díky internetu ve vozidle, abyste mohli být lepé informováni, když jste na silnici. Tyto on-line služby zlepšují navigační systémy a zatraktivňují vozy Volkswagen.  Jsou poskytovány prostřednictví informačního serveru IT-Volkswagen, nabídnou uživateli nové podpůrné funkce a velice aktuální informace. Ve vozidle je tím pádem k dispozici mnoho komfortních a užitečných aplikací - Vaše vozidlo se stane součástí Internetu. Za zmínku zcela jistě stojí informace o aktuálním dopravním toku – dokáží ušetřit spoustu času, pomohou Vám vyhnout se dopravním zácpám a v konečném důsledku i šetří Vaše nervy, tedy Vaše zdraví.  Můžete si také v klidu domova naplánovat Vaši cestu, odeslat do vozidla a jak se vůz připojí k internetu, je možné hned vyrazit směrem k cíli. Máte k dispozici ceny pohonných hmot v okolí, informace o počasí, ať už v místě, kde se zrovna nacházíte nebo ve Vašem cíli, informaci o obsazenosti parkovišť, u vyššího balíčku satelitní snímky Google Earth či Street View a mnoho dalších informací.
Služby Car-Net „Guide & Inform“ jsou k dispozici ve dvou balíčcích, které se liší obsahem nabízených informací. Balíček „Basic“ je určen pro navigace „Discover Media“ a obsahuje tyto služby:

Balíček „Plus“ je určen pro navigaci „Discover Pro“ a obsahuje tyto služby:


Pro získání těchto služeb je potřeba vytvořit si účet na portále Car-Net a zaregistrovat si své vozidlo vybavené navigací.

Pokud Vás tento článek zaujal, přijďte se na uvedené systémy podívat.  Rádi Vám poskytneme další informace o nových technologiích ve vozidlech.

A poznámka na závěr, s příchodem faceliftovaného Golfu, který je již mimochodem u nás v autosalonu, přicházejí zcela nové mediální systémy. Těm se budeme podrobněji věnovat příště.

A ještě jedna poznámka, pokud zde někomu chybí zmínka o rádiu RCD550 a navigaci RNS850, které jsou v modelu Touareg, má pravdu. Vyčkejme však příchodu nové generace tohoto úspěšného modelu, zcela jistě se máme i v oblasti multimédií na co těšit.

 

 

Kde nás najdete?

google map